PROJEKT INDYWIDUALNY

Jest to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji. Na jego opracowanie należy zdecydować się w przypadku, gdy nie uda nam się znaleźć gotowego projektu katalogowego, który spełniałby warunki zabudowy dla naszej działki. Jeżeli mamy działkę tzw. trudną - o nietypowym kształcie, ze spadkami, mocno zadrzewioną – to zamówienie indywidualnego projektu może okazać się koniecznością.

Wykonanie projektu zlecamy architektowi, z którym współpracujemy na wszystkich etapach jego pracy – tylko wtedy dom będzie naprawdę nasz. Zawartość projektu indywidualnego musi być identyczna jak projektu budowlanego.

Etapy pracy nad projektem indywidualnym:

Etap I Program - Architekt ustala z nami (przyszłymi użytkownikami domu) jakie będą nam potrzebne pomieszczenia, ich liczbę, orientacyjną powierzchnię, a także relacje między nimi (np. pokój dzienny połączony z jadalnią i kuchnią itp.). Warto się do tego dobrze przygotować - w gronie rodzinnym powinniśmy uzgodnić swoje potrzeby).

Etap II Koncepcja - Architekt przygotowuje koncepcję domu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu. Prezentuje ją w formie planów, elewacji i szkiców perspektywicznych, niekiedy makiet roboczych. Na tym etapie projektowania warto w wyniku dyskusji i wspólnych ustaleń wprowadzić ostatnie korekty do programu. Zrozumienie rysunków ułatwiają nam wizualizacje komputerowe, dzięki którym jak na zdjęciach możemy obejrzeć dom ze wszystkich stron, a także jego wnętrze. Należy jednak pamiętać, że sporządzenie wizualizacji jest czasochłonne i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dwie powyższe fazy mogą potrwać od jednego do kilku miesięcy.

Etap III Projekt budowlany - Po zaakceptowaniu przez nas koncepcji projektant sporządza projekt budowlany. Praca trwa około dwóch miesięcy. Projekt indywidualny ma jedną niezaprzeczalną zaletę - pozwala inwestorowi w pełni uczestniczyć w fazie projektowania, czego efektem jest dokładnie taki dom, jaki sobie wymarzył. Jednak ma dwie duże wady: po pierwsze - jego duży koszt, który jest zdecydowanie wyższy od ceny gotowego projektu z katalogu. Po drugie - długi czas oczekiwania na wykonanie projektu.

Dzisiaj około 90% inwestorów decyduje się na zakup gotowego projektu, w celu zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Na rynku jest bardzo dużo firm z ,które posiadają w ofercie imponujący zbiór różnych projektów domów jednorodzinnych. Bez większego problemu możemy pomóc znaleźć w nich projekt idealny bądź zbliżony do ideału.